اشتباهات تغذیه ای در تمرینات دوچرخه سواری - بخش 2
اشتباهات تغذیه ای در تمرینات دوچرخه سواری - بخش 2

اشتباهات تغذیه ای در تمرینات دوچرخه سواری - بخش 2

اشتباهات تغذیه ای در تمرینات دوچرخه سواری - بخش 2

در قسمت قبل با شما از عادت های اشتباه رایج در تغذیه و سوخت گیری توسط دوچرخه سواران و ورزشکاران سخن گفتیم و به مواردی اشاره کردیم که برایمان تبدیل به عادت شده اند و بدون آگاهی کامل نسبت به آنها و به اشتباه آنها را تکرار می کنیم. مواردی همچون ناشتا دوچرخه سواری کردن، فواصل بیش از حد میان وعده های غذایی، خوردن مداوم هنگام رکاب زنی و گرسنه نگه داشتن بدن پس از تمرین های سخت. حال در ادامه قصد داریم تا مابقی این پرهیزهای غذائی اشتباه را به شما معرفی نمائیم تا با آگاهی بیشتر نسبت به سرحال نگه داشتن بدنتان، شما را در لذت بردن از دوچرخه سواری تان یاری دهیم :

7. خیلی دیر غذا خوردن

وقتی شما عصرها تمرین میکنید ( انتخاب برخی از دوچرخه سواران به جهت فرار از گرما ) معمولاً زودتر از ساعت 9 شب به منزل باز نخواهید گشت. اکثر دوچرخه سواران پس از آن خود را به صرف یک وعده غذایی کامل و مفصل دعوت می کنند و به سبب تمرین سختی که داشتند و خستگی عضلات و ذهن، خیلی زود به خواب فرو می روند. اینکار فقط و فقط باعث جذب درصد بالایی از چربی و هدر رفتن همه زحمات آن روزشان خواهد شد.

8. زیاده روی در مصرف کربوهیدرات ها

بسیاری از دوچرخه سواران مقدار ماده غذایی مورد نیاز بدنشان را نمی دانند و بدون مشاوره گرفتن از پزشک و متخصصین تغذیه، مقادیر زیادی از کربوهیدرات ها مانند غلات، ماکارونی، برنج، سیب زمینی و نان مصرف می کنند. مصرف بیش از حد نان به تنهایی می تواند دردسر ساز باشد چرا که از چربی و گلوتن تشکیل شده و علاوه بر جذب بیش از حد چربی مورد نیاز بدن موجب نفخ نیز خواهد شد. میزان کالری مورد نیاز بدنتان را محاسبه کنید و میزان تمرینات و فعالیت های روزمره خود را بر طبق آن پیش ببرید. بسیار مراقب نان و مصرف آن باشید، چرا که نسبت به سایر کربوهیدرات ها کالری و نشاسته بیشتری دارد. مصرف چهار تکه کوچک نان در روز کافی است.

9. خوردن نامنظم قهوه ( کافئین )

درست است که تاثیرات مثبت کافئین بر روی عملکرد ساخت و ساز بدن اثبات شده است، ولی مصرف آن مستلزم مدیریتی دقیق و حساب شده می باشد. مصرف بیش از حد آن باعث تحریک روده و تضعیف دیواره های معده می گردد. میزان دقیق کافئین مورد نیاز بدنتان را محاسبه و قبل از تمرین آن را استفاده کنید. به یاد داشته باشید که کافئین تنها برای چند ساعت اثرگذار خواهد بود. قبل از یک مسابقه کلیدی، به مدت چند هفته در تمریناتتان به طور محاسبه شده کافئین مصرف نمائید تا هنگامی که قبل از مسابقه بدنتان کافئین دریافت می کند، بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد. مدیریت مصرف آن را فراموش نکنید.

10 . مصرف چربی بیش از حد

رساندن چربی بیش از حد به بدن، برای بدن بسیار خوشحال کننده است!! چراکه بدن نیازی به ورزش کردن و فعالیت خاصی برای هضم آن ندارد و فقط آن را در سلول های چربی ذخیره میکند. اگر بخواهیم مثال قابل درک تری از چربی برایتان بگوئیم، باید بدانید که چربی برای بدن همچون پول باد آورده است و خرج کردن آن بسیار مشکل خواهد بود و ترجیح سیستم بدن به حفظ آن است. در مصرف کره هوشمند باشید و یک قالب کره را به چند وعده تقسیم نمائید. پنیر چرب را نهایتاً هفته ای دو بار میل کنید، آن هم به اندازه یک قوطی کبریت.

همه چیز را با روغن زیتون ( به بهانه سالم بودن آن ) آغشته و میل نکنید. تا حد امکان از خوردن چیپس و بیسکوئیت دوری نمائید.  به جای چربی (BMI (11 . محاسبه شاخص حجم بدن این روزها اکثر افراد درگیر اندازه گیری شاخص حجم بدن خود هستند. ولی اندازه گیری میزان توده چربی جهت نرساندن بیش از حد آن به بدن گام موثرتری در سوزاندن چربی و لاغر شدن بدن می باشد. با مشاوره یک کارشناس تغذیه میزان درصد چربی بدنتان را مشخص و نسبت به سوزاندن و رهایی از دست آن برنامه ریزی و تمرینات خود را پایه گذاری کنید.

نظرات

ارسال نظر