لوازم مورد نیاز تعمیر دوچرخه
لوازم مورد نیاز تعمیر دوچرخه

لوازم مورد نیاز تعمیر دوچرخه

لوازم مورد نیاز تعمیر دوچرخه

خوشبختانه امروزه با توجه به روی آوردن به سمت استفاده از دوچرخه نباید از نگهداری و سرویس دوچرخه نیز غافل شویم ، دوچرخه نیز مانند سایر وسایل و ابزاری که ما از آنها استفاده می کنیم خراب می شود که باید با رسیدگی به آنها مشکلات را حل کرده تا از عمر مفید آنها کم نشود و بازدهی بیشتری داشته باشد.


برای تعمیر دوچرخه به ابزارهای مخصوصی نیاز دارید و بهتر است آنها را تهیه کنید. با انجام دادن تعمیرات دوچرخه در خانه وقت و هزینه خود را تا حد بسیار زیادی صرفه جویی خواهید کرد. در ادامه به لوازم و ابزاری که برای سرویس و تعمیر دوچرخه نیاز دارید می پردازیم.


لوازم مورد نیاز تعمیرکار دوچرخه :


تهیه ست آچار( آلن) هایی با سایز 1.5 تا 10 میلی متر و یک آچار فرانسه و داشتن پیچ گوشتی چهارسو برای شما الزامی است. توجه داشته باشید که در زمان تعمیر دوچرخه تان پیچ های فریم را بیش از اندازه سفت نکنید، زیرا فریم ها معمولا حساس هستند و ممکن است دچار آسیب دیگی شوند. به یک تلمبه زمینی دارای فشار سنج نیز احتیاج دارید تا بتوانید در صورت لزوم فشار باد تایرها را بررسی کنید. در صورت داشتن یک استند نگهدارنده ی دوچرخه ، می توانید تعمیرات مربوط به دوچرخه را راحت تر انجام دهید.


از دیگر ابزار جهت تعمیر دوچرخه آچار زنجیر است که برای نصب زنجیر دوچرخه هنگام در رفتن از آن استفاده می شود. کابل های دوچرخه باید در هر شرایط و زمانی به درستی کار کنند، هر گاه در زمان ترمز گرفتن احساس چسبندگی کردید باید کابل های مربوط به ترمز و دنده ها را عوض کنید تا دچار خطرات احتمالی آن نشوید ، برای این کار باید از ابزار برش شلنگ وکابل استفاده کنید.


دوچرخه سوار یا تعمیرکار دوچرخه بیشتر از هر چیزی با پنچری و لنگی چرخها رو به رو است به همین دلیل همه ی دوچرخه سواران باید بتوانند این دو کار را به سرعت و به بهترین شکل انجام دهند. هنگامی که چرخی کم باد می شود اولین کار بررسی والف سوزن است و بعد وضعیت پنچری لاستیک است که با داشتن ست پنچری می تواند پنچری دوچرخه را بگیرد.


در بعضی مواقع ممکن است در اثر ضربه به دوچرخه، طوقه و پره ها تاب بردارد که در این صورت به وسیله ی آچار تاب گیر، لنگی طوقه قابل برطرف شدن است همچنین به وسیله ی آچار پره می توان پره های لاستیک را تنظیم کرد یا به اصطاح پره کشی کرد.


تایرلور یکی دیگر از ابزار کاربردی و تعمیرگاهی برای دوچرخه می باشد که از این ابزار می توان برای در آوردن لاستیک چرخ دوچرخه استفاده نمود و انواع مختلف دارد که یکی از مدل های آن دارای آچار زنجیر می باشد (مدل TTL005) که کارایی آن را دو برابر می کند.

دارندگان بدنه و قطعات کربنی باید یک آچار ترکمتر داشته باشند. قطعات کربن به راحتی در موقع سفت کردن ترک می خورند. حتما باید به اندازه و نه بیشتر سفت بشوند ، بنابراین داشتن این آچار خیلی ضروری است.

مهم نیست هدف شما از دوچرخه سواری چیست، در هر صورت باید دوچرخه ی خود را سرویس کنید و لوازم مورد نیاز را همراه داشته باشید. در نتیجه به غیر از سرویس و تعمیر کردن دوچرخه برای اینکه هر بار بتوانید بدون دردسر و با خاطره ای خوب دوچرخه سواری کنید، نیاز به پنج ابزار ضروری تعمیر دوچرخه دارید که همراه هر سفر شما باشند. این لوازم باید سبک و به اندازه باشند تا بتوانید به راحتی آن را همراه خود حمل کنید.


این ابزار شامل ست آچار آلن ها، ست پنچرگیری، تلمبه، تایرلور و تیوپ می باشد که هر کدام از این لوازم هنگامی که مشکلی برای دوچرخه ی شما پیش بیاید کاربردی میباشد و تا حد زیادی مشکل را برطرف می کند . البته در صورتی که هدف شما از دوچرخه سواری پیمودن مسیر های طولانی و کوهستانی می باشد لوازم بیشتری باید همراه داشته باشید تا با خیال راحت از دوچرخه سواری لذت ببرید و به هنگام بروز مشکل آن را برطرف کنید .

نظرات

ارسال نظر