بازار دوچرخه را بشناسیم!
بازار دوچرخه را بشناسیم!

بازار دوچرخه را بشناسیم!

بازار دوچرخه را بشناسیم!


در دوران کودکی آرزوی خرید یک دوچرخه را داشتیم ، ولی بنا به دلایلی حق انتخاب دوچرخه مرغوب و یا محبوب خود را نداشتیم .

امروزه ، زمانی که برای خرید دوچرخه برای فرزندان و یا خودمان مراجعه می نماییم. نه تنها میتوانیم برند مرغوب مورد نظر خود را انتخاب نماییم بلکه مواردی از قبیل : سایز ، رنگ ، مدل و.... چندین آیتم مورد نظر خود را برای خرید خود در نظر میگیریم.

البته در بازار ایران غیر از برند های مطرح و مرغوب جهانی ، مارکهای متفرقه نیز در بازار وجود دارد که بعضا فروشندگان آن ، از غفلت مشتریان استفاده کرده و این مارکها را به عنوان کالای معروف و یا مرغوب ساخت کشور تایوان بفروش می رسانند . البته در این بین وارد کنندگانی و تولید کنندگانی نیز وجود دارند که مارکهای برند های معتبر جهانی را روی دوچرخه هایی که به سفارش خودشان در کشور چین تولید می شود میگذارند و آنها را در بازار بجای برند اصلی بفروش می رسانندکه این کار از نظر حرفه ای و اخلاق درست نمی باشد.

1. حال چگونه یک برند اصلی را از یک برند تقلبی تشخیص دهیم:

1-1 معمولا برندهای اصل دارای سایتهای جهانی با نام محصول تولید شده خود را دارند مانند: Cannondale.com – Fujibikes.com    که این سایت ها اطلاعات کامل از تمام محصولات و تکنولوژی خود و مشخصات کامل از قبیل آدرس ، تلفن و.... از کارخانه و دفاتر مرکزی خود را در آن سایت ها قید می نمایند.لازم بذکر است مشخصات محصولاتی را که نمایندگان هر یک از این شرکت ها که در ایران نمایندگی رسمی دارند و بفروش می رسانند ، باید با مشخصات فنی قید شده در سایت مطابقت نماید.

1-2تمامی برند ها زیر توپی تنه خود شماره سریالی دارند که از کارخانه و شرکت تولید کننده قابل رد یابی می باشند.
می توانید برای اینکه مطمئن شوید محصول را که خریداری نموده اید , محصول اصلی می باشد یا نه نام ، مشخصات و شماره سریال دوچرخه را برای کارخانه سازنده ایمیل نماید و درخواست کنید که مشخصات اصلی دوچرخه مربوطه چیست ؟ و اینکه این دوچرخه اصلی می باشد یا خیر؟

1-3 در این بین فروشندگانی نیز وجود دارند که در شرکت ها و یا فروشگاههایی معتبر کار میکنند و خودشان نیز دوچرخه سوار هستند و اتفاقا˝ سوابق خوبی نیز دارند ولی برای اینکه فروش خود را بالا ببرند اصول حرفه ایی و اخلاق را زیر پا می گذارند و برندهای دیگر را بدون داشتن دلیلی محکم زیر سوال می برند.


2. چگونه یک برند متفرقه به بدن شما آسیب می رساند :

یک دوچرخه استاندارد باید تکنولوژی و مهندسی فریم داشته باشد و در صورت نداشتن این مهندسی ، دوچرخه غیر استاندارد  به بدن شما آسیب می رساند . نکته مهم این است که دوچرخه ها مانند لباس و کفش سایز بندی دارند و باید دوچرخه سواران با قدهای متفاوت , سایزهای متناسب با قدشان را  انتخاب نمایند. در ضمن توجه داشته باشید برای انتخاب سایز دوچرخه متناسب با قدتان از روی سایز تنه انتخاب نمائید نه از روی سایز تایر


3. گارانتی
در خصوص گارانتی دوچرخه ها چند نکته وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید:

3-1گارانتی در ایران و در همه کشورها فقط شامل تنه دوچرخه می شود . و سازنده دوچرخه فقط فریمی را که خود ساخته است ، گارانتی می نماید. به عنوان مثال لوازم دوچرخه ساخت کارخانه شیمانو می باشد و کارخانه سازنده فریم آنها را از کمپانی دیگر خریداری کرده و آن را روی فریمی که خود ساخته نصب می کند , پس دلیل منطقی ندارد که گارانتی قطعاتی را بدهد که خودش تولید نکرده است . لوازم مصرفی شامل گارانتی نمی شود , چنانچه فروشنده ایی همه اجزاء دوچرخه را برای شما گارانتی نمود,چیزی غیر از دروغ به شما نگفته است.

3-2 چنانچه دوچرخه ای را تهیه نمودید و قطعات آن دچار مشکل بود باید برای دریافت گارانتی به نمایندگی برند همان قطعه مراجعه نمایید برای مثال اگر شانژمان  شیمانو دوچرخه دچار ایراد منطقی شد که شامل گارانتی شود در صورتی که شیمانو در کشوری که ساکن هستید ، نمایندگی دارد ، باید برای دریافت گارانتی و خدمات به آن شرکت مراجعه نمایید.


4. بیشتر ارزش دوچرخه به فریم و مهندس و تکنولوژی آن می باشد ، نه لوازم آن چون در هر لحظه می توانید لوازم دوچرخه را ارتقاع دهید.متاسفانه در بازار ایران وقتی به بعضی از فروشگاه ها مراجعه می نمائید تا دوچرخه ایی را خریداری نمائید، فروشندگان آن مدام راجع به لوازمی که روی دوچرخه نصب شده است توضیح می دهد واز تکنولوژی تنه اطلاعاتی به شما نمی دهند ، این بدان معناست که تنه دوچرخه مورد نظر که اصلی ترین قسمت یک دوچرخه می باشد ، دارای تکنولوژی معتبری نمی باشد که فروشنده فقط روی لوازم آن تاکید ویژه دارد.
درست است که لوازم نیز جایگاه خود را دارد ولی چنانچه شما بخواهید دوچرخه خوبی را خریداری نمایید میبایستی دوچرخه مربوطه، فریم استاندارد و لوازم معقول داشته باشد . همیشه اطلاعات فروشنده بایدکامل باشدکه هم در مورد مهندسی فریم ( تنه ) و هم در مورد لوازم بتواند توضیحاتی را به شما بدهد.


5. مشاوره برای خرید  
قبل از خرید از دوستانی که در این مورد اطلاعات کافی دارند مشاوره بگیرید.
سعی نمایید در مورد دوچرخه از مشاورین که اصلح هستند و تعصبی روی هیچ برندی ندارد مشاوره بگیرید . البته در این مورد با توجه به وجود حجم بالای اطلاعات کامل در مورد دوچرخه و برند ها در اینترنت ، می توانید از این گزینه هم برای بالا بردن سطح علمی خود برای خرید بهتر، کمک بگیرید.


6. تفاوت دوچرخه های کوهستان و شهری
خوشبختانه در کشور ما در سالهای اخیر , تفاوت بین دوچرخه کوهستان و شهری در بین دوچرخه سواران و علاقه مندان این رشته بیشتر حس می شود.چنانچه استفاده شما از دوچرخه فقط برای تردد داخل شهر می باشد ، شما باید یک دوچرخه شهری تهیه نمایید. و از سواری آن لذت ببرید.ولی چنانچه بخواهید برای تفریح با دوچرخه به کوهستان بروید ، دوچرخه شهری که لاستیک های نازکی دارد ، مناسب این مسیر ها نمی باشد و باید از دوچرخه کوهستان با آج های متناسب با مسیر استفاده نمایید.


کدام بهتر است ؟   26” یا  27.5”- 29”
در واقع سایز تایر دوچرخه های ذکر شده هر کدام برای مسیری خاص طراحی شده ولی در کشور ما حتی بین دوچرخه سواران حرفه ایی شایع شده که 26”یا 27.5”یا 29” از یک دیگر بهتر می باشد و یا سایز تایر26” قدیمی شده است. در واقع این چنین نیست ، معمولا دوچرخه ها "29 برای مسیر هایی انتخاب می شود که مسیر شیب کمتری دارد . شهرهایی مانند اصفهان یا قزوین بواسط داشتن حداقل شیب ممکن دوچرخه سواری را برای شما با دوچرخه 29” لذت بخش تر خواهد نمود . البته لازم بذکر است که با تایر 29” دست اندازها راحتر پشت سر خواهید گذاشت.برای شهر هایی با شیب تند ، مانند تهران دوچرخه های 27.5” و 26”  مناسب تر می باشد.در ضمن نگران پیدا شدن این لوازم هیچکدام از سایز ها نباشید همگی آنها در بازار موجود است.

 

نظرات

ارسال نظر