آموزش تعویض زین دوچرخه
آموزش تعویض زین دوچرخه

آموزش تعویض زین دوچرخه

آموزش تعویض زین دوچرخه

در رشته ی دوچرخه سواری، زین دوچرخه یکی از مهمترین اجزا برای هر دوچرخه سوار می باشد . زیرا تمام وزن دوچرخه سوار را بر روی دوچرخه قرار می دهد، زین ها بسته به نوع رشته ی دوچرخه سواری متغیر می باشد، به عنوان مثال زین های مورد استفاده در دوچرخه های شهری با دوچرخه های کوهستان باید تفاوت داشته باشد. دوچرخه سوار ها معمولاً به دلایل مختلف زین خود را تعویض می نمایند .

یکی از این دلایل، راحت نبودن حین دوچرخه سواری می باشد. داشتن زینی که مناسب دوچرخه، نوع رکابزنی و فرم بدن شما باشد، می‌تواند باعث ایجاد حس راحتی کند. و یا اینکه اگر میخواهید از دوچرخه ی خود برای مسیر های شهری استفاده کنید باید از زین دوچرخه پهن استفاده کنید و اگر قصد استفاده برای مسیر های جاده ای و کوهستانی را دارید باید از زین دوچرخه باریک و بلند استفاده نمایید .


بعد از انتخاب زین مناسب خود باید از درست بودن تنظیم زین دوچرخه تان اطمینان حاصل کنید. ارتفاع زین برای تنظیم کردن بسیار مهم می باشد ، چون اگر زینتان خیلی بلند باشد، باعث می شود وزنتان را از قسمتی به قسمت دیگر جابه جا کنید ، که معمولا باعث ناراحتی در ناحیه پرینیوم می شود. برای تنظیم کردن ارتفاع باید زمانی که پدال دوچرخه در پایین ترین حالت است پایتان کمی خمیدگی داشته باشد، (تقریبا 80 الی 90 درصد کشش کامل پا)


موقعیت زین خود را تنظیم کنید. کافی است پیچ تنظیم زین را که در بالای لوله زین و پایین زین قرار دارد را شل کنید و زین را به جلو یا عقب هل بدید. در بیشتر مواقع ، بهتر است زین موازی با زمین باشد . برای تنظیم شیب زین، پیچ آن را شل کنید و در موقعیتی که می خواهید قرار دهید.


نحوه ی تنظیم میله زین برای دوچرخه سوار :


تنظیم ارتفاع زین دوچرخه، معمولاً نقطه شروع فرآیندهای متناسب‌سازی دوچرخه است. برای فرایند تنظیم ارتفاع لوله زین دوچرخه ابتدا از شخصی بخواهید که دوچرخه را در حالت ایستاده برای شما نگاه دارد بصورتی که در حرکت نباشید، در حالی که بصورت طبیعی روی زین دوچرخه نشسته اید ، یکی از پاهایتان را که روی رکاب قرار دارد را در بالاترین وضعیت و دیگری را در پایین ترین وضعیت قرار دهید. در این مرحله پاشنه پای خود را کمی عقب می‌برید تا پنجه را روی مرکز پدال قرار دهید، باید کمی خمیدگی در زانوی خود داشته باشید. این تنظیم صحیح ارتفاع میله زین است.


از جمله زین های با کیفیت و استاندارد موجود در بازار زین های دوچرخه برند فابریک می باشد که در شکل ها و طرح های مختلف برای انواع رشته های دوچرخه سواری طراحی شده و جنس رویه ی آن میکروفایبر بوده و زیر آن نایلون انعطاف پذیر می باشد.

نظرات

ارسال نظر