انواع کفش دوچرخه سواری
انواع کفش دوچرخه سواری

انواع کفش دوچرخه سواری

انواع کفش دوچرخه سواری

دوچرخه سواری نیز مانند همه ورزش ها دارای قواعد و اصولی میباشد که اگر از آن پیروی کنیم جز لذت بخش ترین ورزشهای زندگیمان میشود.


یکی از این اصول که بسیار زیاد شما را در رکاب زدن و کمتر تلف شدن انرژی شما، کمک میکند کفش مخصوص دوچرخه سواری می باشد. کفش های مخصوص در زیر کفیشان جای مخصوص برای بستن پل پنجه رکاب دارند که بعد از نصب کردن آن پای شما در پنجه فیکس شده و با راحتی و قدرت بیشتر میتوانید رکاب بزنید.


وقتی دوچرخه سوار با کفش و پنجه ساده رکاب میزند فقط میتواند به سمت پایین بر روی پنجه و قامه فشار بیاورد که بخشی از انرژیش به هنگام بالا آوردن قامه هدر میرود ولی وقتی با کفش و پنجه مخصوص این عمل را تکرار کند هم میتواند به سمت بالا و هم به سمت پایین بر روی پنجه و قامه فشار بیاورد و قدرت رکاب زدن خودش را تقریبا دو برابر کند.


نکات مهمی که خرید کفش دوچرخه به آنها باید دقت کرد جنس رویه و زیره کفش است که در مدل های جاده و کوهستان تماما متفاوت است، نوع بست آن که بندی باشد یا جغجه ای که خیلی راحت است و در آخر برند آن که از مطرح ترین برند های تولید کفش دوچرخه سواری میتوان به مویک (Mavic) و اسپشیالایزد ( Specialized)  و شیمانو (shimano) و sidi  و ... اشاره کرد.

کفشهای مخصوص کوهستان:


همانطور که میدانید رشته کوهستان خود به چند قسمت مختلف تقسیم میشود که در این رشته ها میتوان از کفشهای مختلف استفاده کرد.


رایج ترین کفشی که در این رشته استفاده میشود کفش های کراس کانتری میباشد که کفی آن از عاج های بلند استفاده شده است تا اگر در مسیر احتیاج به پیاده روی داشت دوچرخه سوار بتواند با این کفش پیاده در مسیر برود ولی به دلیل آن که در کراس کانتری کمتر پیش میاید تا دوچرخه سوار پیاده روی کند این کفش مناسب پیاده روی طولانی نمی باشد. در این نوع کفش ها پل ها به شکل مربعی و چهار گوش می باشد.


یکی دیگر از کفشهای کاربردی در رشته کوهستان کفشهای به اصطلاح ترکینگ می باشند که کفش های رشته تریل و اندورو نیز جزو همین دسته از کفش های کوهستان می باشند و به دلیل طراحی متفاوت کفیشان میتواند به راحتی میتوانید در تورهای دوچرخه سواری و مسیرهای طولانی با ان پیاده روی کنید.


مدلی دیگر کفش های مناسب برای رشته دانهیل میباشد که کف آن به دلیل گیرایی و چسبندگی بیشتر با پنجه صاف میباشد تا پای دوچرخه سوار بر روی آن نلغزد و از پنجه جدا نشود.
این مدل از کفش ها نیز در دو مدل لوک خور که مناسب پنجه های مخصوص می باشند و هم به صورت ساده تولید میشوند.


کفشهای دوچرخه سواری در رشته جاده :


در رشته جاده به دلیل چرخ های مخصوص که وزن دوچرخه بسیار مهم می باشد ملزومات مربوط به این رشته نیز سعی میشود از وزن پایینی ساخته شوند.


به دلیل این که در این رشته دوچرخه سوار به هیچ عنوان در طول مسابقه و یا تمرین از روی چرخ پیاده نمیشود و در واقع پیاده روی ندارد از کفی کاملا صاف و سخت ساخته میشود تا انرژی را کاملا منتقل کند. همچنین پل هایی که به آن متصل می شود حالت 3 گوش و مثلثی دارد و در زیر پنجه قرار میگیرد که دوچرخه سوار بدون اتلاف انرژی مسیر طولانی را رکاب بزند.


یکی دیگر از کفشهای مخصوص جاده مربوط به رشته سه گانه میباشد که در طراحی ان بسیار شبیه کفش های جاده میباشد با این تفاوت که قسمت پشت آن به گونه ای طراحی شده است که به راحتی پوشیده و به راحتی از پا خارج شود.

نظرات

ارسال نظر