دوچرخه سواری در هوای آلوده
دوچرخه سواری در هوای آلوده

دوچرخه سواری در هوای آلوده

دوچرخه سواری در هوای آلوده

در سال‌های اخیر و در دنیای شلوغ و پرترافیک امروزی، دوچرخه‌سواری تنها از حالت ورزشی بودن در آمده است و برای اینکه به محیط زیست آسیب نزند، از دوچرخه و دوچرخه شارژی به عنوان یکی از وسایل نقلیه نیز استفاده می‌شود.


آلودگی هوا یکی از مشکلات بسیار رایج شهر های امروزی است. در این روزها استفاده از سوخت های فسیلی افزایش پیدا می کند و همچنین به دلیل پدیده وارونگی هوا، هوای آلوده و سرد در پایین جو می ماند. در نتیجه بیشتر روزهای زمستان و پائیز هوای پاک ندارد.


اما همان طور که گفته شد، در صورتی که هوا بیش از حد آلوده باشد، برای تمامی گروه های سنی هشدار داده می شود که از منزل خارج نشوند، در نتیجه دوچرخه سواری در این هوا اصلا توصیه نمی شود. عوارضی که دوچرخه‌سواری در هوای آلوده دارد شامل آسیب رسیدن به دستگاه تنفسی و ریه ها است.


البته طبق مطالعات انجام شده در مرکز تحقیقات دانشگاه کمبریج، فواید دوچرخه‌سواری و پیاده روی برای سلامت بر تاثیر منفی آلودگی هوا بر بدن غالب است. بنا‌بر‌این انسجام این ورزش‌ها حتی در شهرهای آلوده به صورت کلی به پیشرفت سلامتی کمک می‌کند. علاوه بر این‌ها هر چند که هوای آلوده برای دوچرخه سواران مضر است اما دوچرخه سواری حتی در هوای آلوده به مراتب بهتر از استفاده از خودرو است. بیشترین حجم آلاینده‌ها پشت ترافیک‌های طولانی شهرها دیده می‌شود. در حالی که دوچرخه سواران می‌توانند با سرعت این ترافیک را پشت سر گذاشته و از تقاطع‌های شلوغ عبور کنند.


در شرایطی که هوا آلوده می باشد، دوچرخه سواران می توانند از ماسک برای اطمینان استفاده نمایند .ماسک مانع انتقال اکسیژن به ریه هنگام دوچرخه‌سواری نمی‌شود و فقط کمی کار تنفس را بیشتر می‌کند. در حالت معمولی و بدون تنفس هیچ‌کس از تنفس خود آگاه نیست، اما در زمانی که ماسک می‌زنید و ورزش می‌کنید لحظاتی از تنفستان آگاه می‌شوید. بنابراین درمجموع، کسانی که مجاز به دوچرخه‌سواری هستند در شرایط فعلی مشکلی برای انجام این ورزش یا تردد با این وسیله ندارند.

نظرات

ارسال نظر