نبرد دوچرخه ها
نبرد دوچرخه ها

نبرد دوچرخه ها

نبرد دوچرخه ها


•   چرخ های 5 ، 27 و 29 اینچی از کجا آمد ؟ 

از زمان معرفی دوچرخه های کوهستان با سیستم فنربندی دوگانه تا به امروز ، تنها یک فناوری دوچرخه های کوهستان بوده که این اندازه بحث و سردرگمی در مورد آن وجو داشته است .بله ، ما درباره نبرد ( قطر چرخ ) صحبت میکنیم.

دوچرخه های کوهستان در ابتدا براساس چرخ هایی با قطر 26 اینچ طراحی شده بودند.این چرخ ها یک حکمرانی طولانی بدون چالش را به عنوان ( استاندارد ) شناخته شده دوچرخه های کوهستان پشت سر گذاشتند . این بدان معنی است که فناوری و طراحی تنه ، کمک فنر طوقه و لاستیک ، همگی با چرخ های 26 اینچی شروع می شد و به پایان می رسید.پس از مدتی ، گروهی از طراحان تنه برتری چرخ های 26 اینچی را زیر سوال بردند.

شناخته شده ترین مدافع شکسته شدن الگوی 26 اینچی فردی به نام گری فیشر ( Gary Fisher ) بود که از چرخی با قط بزرگ تر دفاع می کرد.او چند دلیل برای مدعای خود داشت و معتقد بود چرخی با قطر بزرگ تر می تواند : تماس بیشتری با مسیر فراهم بکند، کمتر تحت تاثیر سطح مسیر قرار بگیرد ، ارتفاع توپی تنه را نسبت به میل توپ چرخ کاهش دهد و هم چنین در زمینه سرعت نیز مانند یک قطار باربری فراری سرعت بگیرد.اولین مدل های چرخ 29 اینچی با پشتیبانی بسیار محدودی از سوی شرکت های تولید کننده لاستیک دوچرخه وحتی پشتیبانی کمتری از سوی تامین کنندگان کمک فنر مواجه شدند.

در اینجا لازم بود تا هندسه پذیرفته شده تنه که برای کار با چرخ های 26 اینچی در نظر گرفته شده بود، برای بهره گیری از حلقه های بزرگ تر دستخوش تغییراتی شود.خریداران اولیه فناوری 29 اینچی دوچرخه هایی با چرخ های سنگین ، واکنش سنگین تر فرمان ، فاصله بیشتر میان دو محور ، عملکرد متوسط دو شاخ جلو و لاستیک هایی بیش از حد سنگین و بزرگ را به دست آوردند.اکثر دوچرخه سواران پس از یک سواری آزمایشی با یکی از این از این نمونه های جدید فورا به سوی مدل های 26 اینچی خود برگشتند.

با این حال تعداد دوچرخه سوارانی که در شرایط صحرا ( شن ) ، زمستان ( برف ) سواری می کردند به اندازه ای بود که بتواند شعله مدل های 29 اینچی را زنده نگه دارد.


این روزها مدل های 29 اینچی دیگر یک شعله لرزان نیستند بلکه به آتش سوزی بزرگ در یک جنگل شباهت دارند.آنها از انبوه گزینه های چرخ و فنر بندی لذت می برند و هندسه شان برای بهره گیری کامل از فرمت 29 اینچی بهینه شده است.حتی امروزه شرکت هایی وجو دارند که تنها دوچرخه های 29 اینچی تولید می کنند. بعضی از دوچرخه های شرکت Trek  فقط با چرخ های 29 اینچی ارائه می شود. آخرین گواه برای تثبت جایگاه مدل های 29 اینچی ، رشد میزان پذیرش آنها در بین دوچرخه سواران اروپایی است ؛ همان دوچرخه سوارانی که در گذشته از این مدل ها همانند طاعون فاصله می گرفتند ! دوچرخه سوارانی که دیدگاه منفی درباره چرخ های بزرگ تر دارند یا اخیرا سوار یکی از این دوچرخه ها نشده اند و یا بیش از 4 اینچ حرکت اضافی چرخ عقب را ترجیح می دهند.


•    مجله Mountain Bike


تیم تحریریه مخرب مجله Mountain Bike موضوع مقایسه دوچرخه های کوهستان با چرخ های 29 اینچی و 26 اینچی را بیش از هر ویژگی فنی دیگری زیر سوال برده است که شامل سوالاتی درباره فنر بندی و سیستم دنده می باشد.


با این سطح از سردرگمی و سوء تفاهم درباره 2 اندازه چرخ ، قدرت های خاصی در دنیای دوچرخه کوهستان تصمیم گرفتند که با معرفی یک اندازه سوم برای چرخ ، همه چیز را گیج کننده تر نمایند ؛ چرخ 27.5 اینچی که گاهی اوقات با عنوان b650 نیز از آن یاد می شود و درست در وسط فاصله اندازه های 26 و 29 اینچی قبلی قرار می گیرد .مزیت فرمت مذکور در این است که برای تحویل مزایای یک چرخ 29 اینچی در نظر گرفته شده است ، در حالی که فضای موجود برای بازی کمک فنر عقب و عملکرد طبق های قامه جلو را افزایش می دهد.


•    همه چیز درباره فناوری چرخ 


شما می توانید چرخ را همانند یک سطح شیب دار یا یک سراشیبی در نظر بگیرید . وقتی چرخ با یک برآمدگی ( مثلا یک بلوک چوبی 2 اینچی ) برخورد می کند ، یک مثلث از لبه بالایی بلوک چوبی تا زمین و سپس نقطه ای که لاستیک با مسیر تماس دارد ، تشکیل می شود.هر چه این مثلث شیب تندتری داشته باشد ، بالا رفتن لاستیک از بلوک و عبور از آن دشوار تر خواهد بود همچنین هر چه قطر چرخ کوچک تر باشد،

مثلث شیب تندتری خواهد داشت ، تا جایی که چرخ برای بالا رفتن و عبور از مانع بیش از حد کوچک است و در مسیر خود متوقف می شود . اختلاف میان زاویه حمله یک چرخ 26 اینچی و یک چرخ 29 اینچی ( هنگام برخورد با بلوک مثال ما ) تنها حدود 5 درصد است . بااین حال انباشت تاثیر هزاران عبور از یک مانع با 5 درصد زاویه تندتر در طول یک کیلومتر ، به سرعت افزایش می یابد.در اینجا چرخ بزرگ تر ( 29 اینچی ) به طور چشمگیری مقاومت چرخش کمتری خواهد داشت.


•    رابطه میان مرکز توپی و میل توپ چرخ توپ چرخ 


مزیت دیگر چرخی که قطر بزرگ تری دارد، رابطه میان مرکز توپی و میل توپ چرخ است.پایین تر بودن توپی تنه ، مرکز ثقل را پایین می آورد و سر پیچ ها احساس پایدارتری را به بدنه می دهد.

ارتفاع توپی تنه در طراحی های 26 ، 27.5 و 29 اینچی تقریبا یکسان است.اما یک نگاه دقیق تر رازی را آشکار می کند که احتمالا می تواند توانایی شدیدا تحسین شده بدنه های 29 اینچی در سر پیچ ها را توضیح دهد. در ارتفاع 12.5 اینچی ، مرکز توپی تنه یک دوچرخه 29 اینچی فقط 0.5 اینچ پایین تر از یک مدل 26اینچی خواهد بود اما توپی تنه 2 اینچ پایین تر از میل توپ چرخ های یک مدل 29 اینچی است. فشار روی پدال یک مدل 29 اینچی ، وزن دوچرخه سوار را بسیار پایین تر از میل توپ چرخ اعمال می کند که یک تاثیر تثبیت کننده عمیق را به همراه خواهد داشت.

 


•    تیم فنی و مخرب مجله Mountain Bike


تیم فنی مجله Mountain Bike وقتی 3 دوچرخه را از یک مدل مشابه مورد تست فنی قرار داد تا مستقیما به آزمایش آنها بپردازد ، این فرصت برای یک سواری نمایشی نهایی ایجاد شد که نتیجه این تست فنی در ادامه این گزارش ارائه شده است . شما می توانید براساس عادات خود بحث کنید ، به تحلیل اعداد و ارقام بپردازید و سال ها تعصبتان را نشان دهید اما وقتی به مقایسه مستقیم دوچرخه ها می پردازید ، همه چیز خیلی زود آشکار می شود.


مزیت چرخی که قطر بزرگتری دارد ، رابطه میان مرکز توپی تنه دوچرخه و میل توپ چرخ است .پایین تر بودن توپی تنه ، مرکز ثقل را پایین می آورد و سر پیچ ها احساس پایدار تری را به بدنه می دهد . ارتفاع توپی تنه در طراحی های 26، 27.5 ،29 اینچی تقریبا یکسان است .اما یک نگاه دقیق تر رازی را آشکار می کند که احتمالا می تواند توانایی شدیدا تحسین شده بدنه های 29 اینچی در سر پیچ ها را توضیح دهد.

•    وزن چرخ و شتاب گیری 


وزن کلی یک مجموعه چرخ 27.5 اینچی ( چرخ ، لاستیک و تیوپ داخلی ) تنها پنج درصد بیشتر از یک مجموعه چرخ 26 اینچی با ساختار یکسان است.این نسبت را با دوازده درصد افزایش در وزن یک مجموعه چرخ 29 اینچی مقایسه کنید تا در یابید که چطور اندکی افزایش در قطر می تواند به افزایش جدی وزن و در نتیجه عملکرد ضعیف تر هنگام بالاتر رفتن از سراشیبی ها یا شتاب گرفتن ، منتهی شود.


همچنین وزن ، قطر بزرگ تر طوقه و پره های بلند تر باعث می شوند که وزن دورتر از توپی چرخ قرار گیرد ( فشار ناشی از وزن به دور تر از توپی چرخ وارد شود ) . یک چرخ 27.5 اینچی در شتاب گیری ، 1.5 درصد کند تر از یک چرخ 26 اینچی با ساختار مشابه است ، اما یک چرخ 29 اینچی با همان ساختار ، 3.6 درصد کند تر از چرخ 26 اینچی خواهد بود.


•    عبور از مانع 


افزایش قطر چرخ به معنای کاهش زاویه حمله ( زاویه ای که یک شی ء با یک جسم  چهار گوش می سازد) است .این برای چرخ یک مزیت است . یک چرخ 29 اینچی در هنگام عبور از یک مانع 6 سانتی متری با لبه قائم، چهارده درصد کارآمد تر از یک چرخ 26 اینچی خواهد بود .برای مقایسه ، یک چرخ 27.5 اینچی همین مانع را 9.8درصد کارامد تر از یک چرخ 26 اینچی پشت سر می گذارد .روش دیگری برای تجزیه و تحلیل زاویه حمله ، بررسی زاویه برخورد است .به این ترتیب اگر زاویه برخورد یک چرخ 26 اینچی X درجه باشد ، این زاویه برای یک چرخ 27.5 اینچی معادل  4-X درجه و برای یک چرخ 29 اینچی X-6 درجه است . در اینجا نیز زاویه کوچک تر بهتر است و به همین دلیل چرخ 29 اینچی در این رقابت برنده خواهد بود.


•    کنترل بهتر


هر چه قطر یک چرخ بزرگ تر باشد ، سطح تماس لاستیک با زمین بیشتر است . یک سطح تماس بزرگ تر به معنای کشش بهتر خواهد بود که باعث بهبود شتاب گیری ، کاهش سرعت و هدایت بهتر در پیچ ها می شود . کنترل چرخ 29 اینچی به مراتب از 27.5 اینچی بهتر و 27.5 اینچی از 26 اینچی بهتر است.هر چه چرخ بزرگ تر شود ، ابعاد تنه نیز باید افزایش یابد که این افزایش ، سبب خمیدگی ناخواسته تنه خواهد شد . تنه ای که زیر فشارها خم می شود ، باعث هدایت نامتعادل و شتاب گیری کند تری می شود.یک تنه 26 اینچی ، کمتر از 27.5 اینچی و آن هم کمتر از یک تنه 29 اینچی دچار خمیدگی می شود. بنابراین برای رفع این ضعف ، با افزایش قطر چرخ باید از تنه و طوقه با کیفیت تری استفاده کرد.

•    هندسه تنه 


هر چه چرخ بزرگ تر باشد ، بهینه سازی هندسه تنه ، مخصوصا روی تنه های سایز کوچک ، دشوارتر خواهدبود.با کاهش اندازه تنه ، ارتفاع پیشانی ( نسبت به ارتفاع زین ) بیشتر می شود.در تنه های 26 یا 27.5 اینچی این موضوع ، مشکل چندانی ایجاد نمی کند ، اما محدودیت های هندسی می توانند بر تنه های 29 اینچی کوچک تر تاثیر بگذارند.بنابراین اهمیت کیفیت طراحی و تولید تنه های 29 اینچی بیشتر نمایان می شود.


 

•    مدل 26 اینچی


محاسن : عالی در صعودهایی با شیب بسیارتند و پله دار ؛ شتاب گیری آسان در شرایط بهره گیری از انرژی جنبشی ؛ بالاترین سطح پاسخ به استارت ها و شوکهای وقفه ای مسیر ( Pumping the Trail ) ؛ ونهایتا ، یک احساس سبکی که سوار را ترغیب می کند که از رو یا اطراف موانع جهش کند.


معایب : پایین آمدن از سراشیب ها ترسناک است مخصوصا پس از صرف مقدار زمان روی 2 اندازه چرخ دیگر ؛ این دوچرخه به ورودی بیشتر  و کاربرد نیروی بیشتر از سوی سوار نیاز دارد ؛ وضعیت سوار تاثیر بیشتری بر نحوه اداره و پاسخ دهی دوچرخه دارد ؛ در حالی که سوار می تواند یک بخش فنی را روی چرخ های بزرگ تر به آسانی پشت سر بگذارد ، روی یک مدل 26 اینچی باید حمله کرده و سرعت کافی را حفظ کند تا در بالای شیار ها ، تخته سنگ ها و برآمدگی هایی با حاشیه تخت باقی بماند ؛ و نهایتا ، سوار باید روی نگاه کردن به جلو کار کند زیرا مدل 26 اینچی دوچرخه سوار را در وضعیت پایین تری قرار می دهد.


•    مدل 27.5 اینچی


محاسن : دوچرخه چابک به نظر می آید و بیشتر به مدل 26 اینچی نزدیک است تا 29 اینچی اما سوار را وادار نمی کند به همان سختی تلاش نماید ؛ وضعیت بدن شما همیشه خنثی به نظر می رسد ؛ شما می توانید با مدل 27.5 اینچی در طول مسیراستارت ها و شوکها وقفه ای خوبی داشته باشیدو وقتی مسیر به سمت سراشیبی می رود ، این قابلیت به شما امکان می دهد تا آرام بمانید ؛ نیازی نیست به بخش های ناهموار و سخت حمله کنید ؛ و همچنین این چرخ ها کار خود برای ماندن روی چیزهای سخت به خوبی انجام می دهند و قسمت جلو به همان جایی می رود که شما میخواهید .


معایب : ما نمی توانیم به یک نتیجه گیری منفی درباره سواری با این مدل برسیم ؛ هدایت آن به اندازه مدل 26 اینچی سریع نیست و ضمنا ، این مدل به نرمی مدل 29 اینچی از بخش های ناهموار و سخت عبور نمی کند اما باز هم تفاوت آنقدر نبود که به یک شکست در برابر مدل 29 اینچی تبدیل شود.


•    مدل 29 اینچی 


محاسن : چرخ های بزرگتر آن برای پایین آمدن از سراشیبی های عالی هستند ؛ آنها مسیرهای ناهمواری را روان می کنند .راحتی این دوچرخه به شما این حس را می دهد که هنگام عبور چرخ ها از روی زمین های سنگلاخ آرام تر باشید ؛ این دوچرخه به کمترین میزان واکنش بدن برای حفظ کنترل نیاز دارد ؛ در سواری با مدل 29 اینچی و پس از رسیدن به سرعت ، دوچرخه تمام چیزی است که مدل 29 اینچی روی آن تاکید دارد.


معایب : رسیدن به سرعت گشت زنی نیازمند تلاش بیشتری است ؛ صعود های با شیب تند یا بازیابی سرعت پس از یک اشتباه هدر دهنده انرژی جنبشی به طور چشمگیری سخت تر است ؛ چرخ های بزرگ به اندازه 2 مدل دیگر به شوکهای لحظه ای جواب نمی دهند و استارت های مجدد به تلاش بیشتری نیاز دارد ؛ این دوچرخه فاقد همان چابکی شتاب گیری است که روی مدل های 26 و 27.5 اینچی احساس میکنید.


رده بندی 


برنده : دوچرخه 27.5 اینچی ثابت کرد که قابل تطبیق پذیرترین گزینه در بین 3 مدل مورد آزمایش است . این مدل کار بسیار خوبی را در ترکیب بهترین خصوصیات 2 مدل دیگر انجام داد ، این دوچرخه در سربالایی های تند یا پس از یک اشتباه سرعت گیر ، خیلی زود فاصله خود را از مدل 29 اینچی افزایش می دهد.سپس در سمت دیگر کوهستان و درمسیر پایین آمدن نیز مدل 26 اینچی را پشت سر می گذارد همه این عملکردها در حالی تامین می شوند که دوچرخه یک سواری ارتجاعی و قابل انعطاف را فراهم می نماید و به ضرب و شتم سوار نمی پردازد.


مقام دوم : مدل 29 اینچی نتوانست در یک مسابقه درگ از وضعیت ثابت یا یک صعود شیب دار حریف مدل 27.5 اینچی شود . اگر در مسیر های کاملا باز با چند غافلگیری محدود سواری می کنید ، چرخ های بزرگ تر از مدل 27.5 اینچی مزیت خواهند داشت .مدل 29 اینچی در پایین آمدن از سراشیبی ها نیز یک برتری جزیی بر مدل 27.5 اینچی را نشان می دهد ( و مدل 26 اینچی را به میان علف های هرزه می فرستد ! ) اما برتری مذکور نمی تواند آنچه که مدل 27.5 اینچی هنگام صعود ارائه می دهد را جبران نماید.


مقام سوم : مدل 26 اینچی سبک ترین مدل در گروه به نظر می رسد( سبک ترین نیز بود ) و در دستان یک دوچرخه سوار با تجربه می تواند رقیب خود را از نظر شتاب گیری و برش مسیر مغلوب نماید.در اینجا ، ( با تجربه ) واژه عملیاتی است . یک دوچرخه سوار کار بلد می تواند تمام روز را رکاب زده و دوچرخه را با دست هدایت کند . دوچرخه سواری که قادر به انجام چنین کارهایی نیست ، به اندازه 2 مدل دیگر از این دوچرخه لذت نخواهد برد.


چرخ های بزرگ تر آن برای پایین آمدن از سراشیبی ها عالی هستند ؛ آنها مسیرهای ناهمواری را روان می کنند.


راحتی این دوچرخه به شما این حس را می دهد که هنگام عبور چرخ ها از روی زمین های سنگلاخ آرام تر باشید ؛ این دوچرخه به کمترین میزان واکنش بدن برای حفظ کنترل نیاز دارد؛ در سواری با مدل 29 اینچی و پس از رسیدن به سرعت ، دوچرخه انرژی جنبشی خود را به خوبی حفظ می کند و این حفظ انرژی جنبشی ، تمام چیزی است که مدل 29 اینچی روی آن تاکید دارد. 

نظرات

ارسال نظر