تفاوت زین مسابقه ای و زین معمولی دوچرخه
تفاوت زین مسابقه ای و زین معمولی دوچرخه

تفاوت زین مسابقه ای و زین معمولی دوچرخه

تفاوت زین مسابقه ای و زین معمولی دوچرخه

زین دوچرخه همیشه یکی از مهم ترین لوازم دوچرخه بوده است، زیرا تمام وزن راکب هنگام رکاب زدن روی آن وارد می شود، در صورت عدم توجه و انتخاب نادرست باعث ایجاد آسیب هایی به بدن شما می شود و همچنین انتخاب اشتباه زین دوچرخه باعث سخت تر شدن رکاب زدن یا خسته شدن دوچرخه سوار می شود.


برای انتخاب زین مناسب و استاندارد، اولین فاکتوری را که باید در نظر گرفت نوع و جنس زین است. زین های مردانه دراز و باریک هستند در حالی که زین مناسب برای خانم ها معمولاً کوتاه تر و پهن تر هستند.


اگر هنگام دوچرخه سواری صاف و عمودی می نشینید و از دوچرخه های تفریحی یا دوچرخه شهری استفاده می کنید و سواری های کوتاه را ترجیح می دهید، زینی را انتخاب کنید که برای طرز نشستن عمودی طراحی شده است. این نوع زین ها معمولا پهن هستند و رویه نرم دارند و در بعضی مواقع دارای نوک کوتاهی هستند.


البته این زین ها برای مدت زمان کوتاه مناسب می باشد و اگر شما طرفدار رکاب زنی با سرعت زیاد در مسافت های طولانی هستید  باید از زین های باریک و کشیده که مخصوص دوچرخه های جاده ای یا کورسی می باشد استفاده کنید . 


زین ها انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی مخصوص به خود را دارند:  


Racing : زین دوچرخه حرفه ای مسابقه ای که برای افراد حرفه ای طراحی شده ، در هنگام دوچرخه سواری در مسابقات مهمترین چیز این است که همه ی شرایط به گونه ای باشد که در سرعت دوچرخه سواری اختلال ایجاد نکنند ،بنابراین در مدل مسابقات نیز به گونه ای طراحی می شود که حرکت دوچرخه سوار را مختل نکند، در واقع اصطکاک بالای ران پا با این زین بسیار کمتر از مدل های دیگر است و وزن نیز کمتر برروی زین قرار می گیرد . 


Cruiser:  زین کروزیک زین پهن و صاف است که برای افرادی که سرعت برایشان مهم نیست مناسب است . 


باور های غلطی که در تهیه زین دوچرخه وجود دارد این است که افراد فکر میکنند هر چه زین نرم تر باشد بهتر است در صورتی که استفاده از بالشتک و زین نرم لزوماً همیشه خوب نیست و ممکن شما را زود خسته کند . همچنین  افراد فکر می کنند هر چه زین پهن تر باشد بهتر است، در این صورت این را باید بدانند که پهنا باید با در نظر گرفتن رشته و سبک در نظر گرفته شود و برای اینکه از اصطکاک کم کنید بهتر از زین باریک استفاده کنید . 


برند فابریک (Fabric) و برند اسپشیالایزد از شرکت های مطرح دنیا در طراحی و تولید زین های دوچرخه سواری می باشند و همواره یکی از پیشرو های این صنعت بوده و با تکنولوژی های به روز دنیا زین های بسیار با کیفیتی تولید می کنند.


برند فابریک زین های تولید خودش را به 3 بخش زین دوچرخه شهری (Radius)، زین دوچرخه کوهستان (Shallow) و زین دوچرخه جاده یا پیست (Flat) تقسیم بندی کرده است.


زین های برند امریکایی اسپشیالایزد نیز به گونه ای طراحی شده که برای کوهستان و مسابقات مناسب می باشد و با توجه به طراحی خاص آن برای آناتومی بدن نیز مناسب بوده و در دوچرخه سواری طولانی مدت نیز دچار مشکل نمی شوید . 

نظرات

ارسال نظر