استفاده از عینک آفتابی استاندارد در دوچرخه سواری
استفاده از عینک آفتابی استاندارد در دوچرخه سواری

استفاده از عینک آفتابی استاندارد در دوچرخه سواری

استفاده از عینک آفتابی استاندارد در دوچرخه سواری

ابتدائی ترین سوالی که مطرح است این است که آیا استفاده از عینک های آفتابی استاندارد در کیفیت دوچرخه سواری رایدرهای حرفه ای تاثیر دارد یا فقط راهی است برای جذب بیشتر اسپانسرها و سرازیر شدن دلار به جیب آن ها و یا دیده شدن دوچرخه سواران با چهره ای جذاب تر در تلویزیون؟!

هرگز اینگونه نیست... استفاده از عینک آفتابی مناسب و استاندارد یکی از مهمترین تجهیزاتی است که باید موقع خرید به آن توجه کرد چرا که این وسیله شما را از خطرات و صدمات جدی احتمالی حفظ خواهد کرد، به همین دلیل کسب اطلاعات در این زمینه بسیار حائز اهمیت می باشد. علاوه بر این که یک عینک مناسب و استاندارد چشم را در برابر گرد و خاک و غبار و لیستی از موارد مختلف دیگر حفاظت می کند، بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های چشمی نظیر آب مروارید و کراتیت است، که ناشی از تابش مستقیم و به چشم می باشد.

 آب مروارید که کدورت UV طولانی مدت اشعه تدریجی عدسی چشم است، می تواند به کوری منجر شود. مراقبت از چشم با عینک های آفتابی تخصصی که % 100 اشعه می کند، بهترین راه برای جلوگیری از آب مروارید است. همینطور گرمای نور خورشید بر روی چشم محافظت نشده می تواند باعث سوزش، التهاب و خشکی چشم شود که خستگی چشم را به همراه دارد.

در ادامه به برخی از نکات کلیدی در مورد ویژگی های عینک دوچرخه سواری و سایر ورزش هایی که در محیط باز انجام می شوند می پردازیم :

لنزهای آینه ای :
پوشش آینه ای روی لایه بیرونی این لنزها، مقدار زیادی از اشعه خورشید را باز می گرداند. کاهش میزان حجم نور ورودی به چشم یعنی کاهش میزان تشعشع و در نتیجه دیدی بهتر در نور بسیار زیاد خورشید.

لنزهای پلاریزه :
زمانی که نور خورشید به سطح صافی می ابد بازگشت اشعه خورشید بسیار آزار دهنده است و ممکن است با میزان زیادی اشعه بازتابنده از سطوح مختلف روبرو شویم. لنزهای پلاریزه با از بین بردن این اشعه های بازتابنده دید را آسان کرده و باعث جلوگیری از خستگی چشم و سر درد می شوند. لنزهای پلاریزه بسیار مناسب برای استفاده در ورزش های زمستانی هستند.

لنزهای فتوکروماتیک :
این لنزها با پوشش ،Antireflective به صورت اتوماتیک با توجه به میزان نور تابیده شده تغییر رنگ می دهند و میزان فیلترینگ نور آنها تغییر می کند. مهمترین ویژگی این لنزها همین تغییر رنگ و افزایش هوشمندانه تیرگی لنز است. امروزه تقریباَ تمامی عینک ها به خصوص عینک مورد استفاده ورزشکاران که در شرایط خاصی استفاده می شوند، نیاز به مقاومت بالاتر در برابر جذب نور UV دارند که به لطف وجود برندهای برتر، این امکان فراهم شده است. میزان  UV در ارتفاعات برای هر 3000 فوت % 15 افزایش می یابد، ولی نگران نباشید چرا که عینک های حرفه ای به خوبی از شما در مقابل این شرایط محافطت خواهند نمود.

 
عینک دوچرخه سواری

پوشش ضد مه و بخار:

پوشش شیمیایی ضد بخار که در سطح داخلی لنزها قرار می گیرد، باعث جلوگیری از محسور شدن دید در شرایط مه آلود می باشد. این پوشش در عینک های ورزشی استاندارد داوم بیشتری نسبت به بقیه دارند.

لایه محافظ UV
عینک استاندارد دوچرخه سواری حتما باید قابلیت UV Protection را داشته باشد.

هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد میزان اشعه UV  افزایش می یابد و محافظت از چشم در برابر اشعه خورشید باعث جلوگیری از خستگی و آسیب رسیدن به قرنیه چشم خواهد شد. حتماً قبل از خرید عینک از طریق سایت کمپانی سازنده، از دارا بودن این لایه آگاه شوید.

فریم عینک:
از مهم ترین عوامل فریم عینک ورزشی که برای دوچرخه سواران بسیار حائز اهمیت است، می توان به انعطاف پذیری و نشکن بودن آن اشاره کرد که از مواد پلی کربنات ساخته شده و عملا نشکن هستند.
از دیگر ویژگی های فریم عینک ورزشی سبکی آن است، به نحوی که روی چشم احساس نشود، تا در استفاده طولانی مدت ورزشکار را خسته نکند.

برند مطرح، محبوب و آلمانی سوییس آی ( Swisseye ) با رعایت شرایط استاندارد ذکر شده و ارائه تکنولوژی های به روز در زمینه ساخت عینک های ورزشی و کلاسیک، همچون سپری در برابر آسیب های احتمالی عنوان شده از چشمان شما محافطت خواهد کرد.
گروه آباریس آوا به عنوان نماینده رسمی و انحصاری برند Swisseye در ایران از شما دعوت می نماید برای بازدید از این محصولات به فروشگاه مرکزی این شرکت و یا سایت www.cafevarzesh.com مراجعه نمایید.

نظرات

ارسال نظر