خرید قطعات دوچرخه
خرید قطعات دوچرخه

خرید قطعات دوچرخه

خرید قطعات دوچرخه

قطعات دوچرخه نیز ممکن است بعد از استفاده ی طولانی و یا ایجاد مشکل نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد . شما باید قسمت های گوناگون دوچرخه را طی فواصل زمانی گوناگون چک کرده و اگر قطعه ای نیاز به تعمیر یا تعویض داشت زودتر اقدام کنید که حین دوچرخه سواری به مشکل برنخورید. غالباً برای تعویض و یا تعمیر قطعات و لوازم دوچرخه بهتر است ابتدا اجزای اصلی و جانبی را بشناسید. 


تعویض به موقع دنده ی دوچرخه از مشکلات دوچرخه سواران می باشد، در صورتی که زمان تعویض به موقع را ندانید ممکن است به دنده و طبق قامه دوچرخه آسیب بزنید، همچنین دوچرخه سوار باید بعد از هر 10 هزار کیلومتر تمامی قطعات سیستم دنده را تعویض کند.

 عدم تعویض آن باعث تیز شدن سینی های طبق قامه می شود و این امر در هنگام جا به جایی دنده و یا در حین سرعت به زنجیر دوچرخه آسیب می زند و یا ممکن است زنجیر هرز شود و در این صورت سینی طبق قامه و زنجیر باید تعویض گردد . توپی تنه دوچرخه که بخش دوم طبق قامه می باشد نیز بهتر است بعد از هر 100 ساعت سرویس شود تا به خود توپی تنه آسیب نرسد و همچنین از لقی و سرو صدا جلوگیری گردد. 


کاسه دوشاخ دوچرخه مجموعه‌ای از قطعات جانبی دوچرخه است که بین پیشانی و دوشاخ جلوی دوچرخه قرار می‌گیرد و باعث عمل کنترل و چرخش دوشاخ و فرمان دوچرخه می‌شود.

کاسه دوشاخ از دو ست بلبرینگ تشکیل شده که یکی از آن بالای پیشانی و دیگری در پایین آن به همراه متعلقات نگهدارنده نصب می‌شود. کاسه دوشاخ‌ها با توجه قطر لوله پیشانی دوچرخه دارای استانداردهای متفاوت هستند و در دو نوع پرسی و رزوه‌ای تولید می‌شوند و در صورت وارد شدن ضربه های زیاد به دوچرخه حین دوچرخه سواری ممکن است کاسه دوشاخ لق شده و یا بشکند که در این صورت باید تعویض گردد. 


در گذشته شانژمان، مستقیم به خود بدنه دوچرخه متصل می شد که این امر ممکن بود باعث بروز آسیب به تنه ی دوچرخه به هنگام تصادف یا زمین خوردن دوچرخه سوار شود . خوشبختانه امروزه با اختراع گوشواره دوچرخه این قطعه ی کوچک و حیاتی این مشکل به طور کامل برطرف شده است.

گوشواره دوچرخه از آلومینیوم نرم ساخته شده که در فشارهای مختلف دچار خمیدگی می شود ولی از شکستن فریم دوچرخه جلوگیری میکند. در صورت خمیده شدن و یا شکستن گوشواره دوچرخه برای جلوگیری از شکستن فریم بهتر است گوشواره جدید تهیه کنید . 


یکی دیگر از مهمترین لوازم دوچرخه سیستم ترمز آن است. سیستم ترمز دوچرخه متشکل از کت ترمز، لقمه ترمز دوچرخه، کالیپر، دیسک ترمز، لنت ترمز دوچرخه و سیم ترمز است. البته هر یک از این قطعات انواعی دارند که باید در جایگاه مناسب خود به کار گرفته شوند.

به طور کلی دو نوع ترمز برای دوچرخه ها طراحی شده است، ترمز های دیسکی و ترمز های V Brake ، ترمزهای V-Brake به دلیل ارزانتر بودن و راحت تر بودن نگهداری و تعمیر آن بسیار محبوب است، اما در شرایط آب و هوایی نامساعد و بارانی قدرت و کارایی خود را از دست می دهد. از طرف دیگر ترمزهای دیسکی گرانتر هستند و تعمیر آن ها مستلزم پرداخت هزینه بیشتری است، اما قوی تر و دقیق تر هستند و شرایط آب و هوایی در کارایی آن ها تأثیر گذار نیست.

نظرات

ارسال نظر