گروه دوچرخه سواری آباریس آوا ،صعود به قله ی 2733متری درفک
گروه دوچرخه سواری آباریس آوا ،صعود به قله ی 2733متری درفک

گروه دوچرخه سواری آباریس آوا ،صعود به قله ی 2733متری درفک

گروه دوچرخه سواری آباریس آوا ،صعود به قله ی 2733متری درفک

 
درفک:  نام آتشفشان خاموشی در استان گیلان و در رشته‌ کوه البرز است. نام قله درفک به روایتی ازدلفک ( دال فک)  آمده است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانواده عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک،  یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای خزر بوده‌ اند.

قله درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در کوه‌های گیلان قرار دارد.
کاسه درفک که بزگترین دهانه آتشفشان  ایران است محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستاها و جنگل‌های دم ‌کرده به این قله کوچ می‌کنند. در کاسه‌ درفک یک غار وجود دارد که ییلاق ‌نشینان منطقه در تابستان از یخ‌های آن به عنوان منبع آب استفاده می‌کنند.

این قله در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی رشت در استان گیلان و مقابل رستم آباد در بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده‌است.  

با حضور جناب آقای دهنوی عصر روز چهار شنبه 93/6/23 برخی از اعضای تیم طبیعت گردی گروه آباریس آوا ازمقابل فروشگاه مرکزی آباریس سفر خود را آغاز کرده و به مقصد استان گیلان  شروع به حرکت کردند .

ساعت 23 بعد از عبور از شهرستان های رودبار و منجیل  به شهر تنکابن رسیده و شب را در این شهر سپری کردند.  
 

آباریس آوا              آباریس آوا

آباریس آوا              آباریس آوا   

   آباریس آوا         آباریس آوا
 
                        آباریس آوا             آباریس آوا
 
 صبح روز پنجشنبه، برنامه با حرکت تیم به سمت روستای شاه شهیدان آغاز شد. با رسیدن به روستای شاه شهیدان که مبداء حركت تیم به سمت قله درفک بود،رکابزنی شروع شد و تا کاسه آتشفشان درفک ادامه پیداکرد . رسیدن به قله درفک در هوای مه آلود و همچنین باز دید از غار یخی و کاسه درفک بسیار مطلوب ودلپذیر بود. استراحت و صرف غذا در کاسه درفک انجام شد و تیم برای برگشت به روستای شاه شهیدان حرکت کرد.  بعد از ظهر پنجشنبه در باران نسبتا شدید برنامه رکابزنی به پایان رسید و تیم عازم تهران شد.

1393/06/30

نظرات

ارسال نظر