انواع زین دوچرخه
انواع زین دوچرخه

انواع زین دوچرخه

انواع زین دوچرخه

در رشته دوچرخه سواری یکی از مهم ترین اجزا برای هر راکب زین (صندلی) آن است زیرا تمام وزن دوچرخه سوار را به بر روی دوچرخه قرار میدهد و همچنین بر عکس نیرو های وارده از زمین را به بدن راکب انتقال میدهد. هیچ وقت نمیتوان گفت بهترین زین کدام است زیرا به متغییر های زیادی بستگی دارد ،از همه مهم تر به نوع رشته دوچرخه سواری مربوط میشود.


به عنوان مثال زین های مورد استفاده در دوچرخه های شهری با دوچرخه های کوهستان باید تفاوت داشته باشد زیرا موارد استفاده از زین، نیرو های وارد شده متفاوت هستند و دوچرخه سوار بر روی زین های متفرقه نمیتواند بازدهی و خروجی کافی را داشته باشد.


دوچرخه سواری کوهستانی: در مسیر های کوهستانی شما پیاپی روی پدال ها می ایستید، در انتهای زین قرار می گیرید یا به جلو خم شده و به صورت دولا می نشینید. به خاطر این تغییر موقعیت مداوم، شما به زینی مخصوص دوچرخه سواری در کوهستان نیاز دارید که برای محافظت از استخوان های نشیمنگاه شما رویه مناسبی داشته باشد و دارای روکش با دوام و شکل یکنواخت باشد تا راحت تر حرکت کنید.


دوچرخه سواری تفریحی: اگر هنگام دوچرخه سواری صاف و عمودی می نشینید و از دوچرخه های تفریحی (کروزر) یا شهری استفاده می کنید و سواری های کوتاه را ترجیح می دهید، زینی را انتخاب کنید که برای طرز نشستن عمودی طراحی شده است. این نوع زین ها معمولا پهن هستند و رویه نرم مخملی دارند و در بعضی مواقع دارای نوک کوتاهی هستند.


دوچرخه سواری در جاده: زین های مخصوص دوچرخه سواری در جاده بلند و باریک هستند و برای بیشتر کردن انتقال نیرو حین پدال زدن کمترین رویه را دارند.


دوچرخه های جهانگردی: برای دوچرخه سواری های طولانی، شما به زینی نیاز دارید که بین زین های مخصوص جاده و زین های مخصوص کوهستان قرار گیرد. این نوع زین ها معمولا روکشی برای محافظت از استخوان های نشیمنگاه شما دارند و دارای نوکی بلند و نازک هستند.


دوچرخه های مخصوص رفت و آمد روزانه: زین این نوع دوچرخه ها مانند دوچرخه های جاده و جهانگردی چند لایه روکش دارند اما معمولا زیاد نیستند. دوچرخه سوارانی که در شرایط آب و هوایی مختلف از این نوع دوچرخه ها استفاده می کنند بهتر است روکش های مقاوم تری را انتخاب کنند.

از عوامل تاثیر گذار دیگر میتوان به وزن دوچرخه سوار علاقه دوچرخه سوار ، مسیر رکاب زدن ، وزن زین و ... اشاره کرد. به طور کلی زین های پهن و راحت تر برای مسیر های مستقیم و آسفالت است اما زین های باریک و نوک بلند برای مسیر های ناهموار و کوهستانی بسیار مناسب است.

یکی از شرکت های مطرح دنیا در طراحی و تولید زین های دوچرخه سواری برند فابریک می باشد که این برند، زین ها را در سایز های مختلف (شهری ، کوهستان و پیست ) طراحی و تولید کرده است. زین Scoop فابریک با ساختار و طراحی منحصر به فرد، وزن کم و دوام بالا راحتی فوق العاده را برای دوچرخه سوار فراهم می‌کند.

برند تایوانی تاپیک به دلیل تولید محصولاتی با مهندسی خاص و تنوع بسیار زیاد، همواره مورد توجه مشتاقان دوچرخه سواری بوده است.


زین دوچرخه تاپیک مدل Free _TX : نوع طراحی این زین دوچرخه برای تورهای مسافرتی، گردشگری و دوچرخه سواری تفریحی مناسب است. سیستم راحت سه بعدی و توزیع چگالی سه گانه این زین، فشار روی بدن دوچرخه سوار را حذف می کند. ضربات و شوک های حرکت توسط ژلی که داخل فوم زین تزریق شده جذب می شود. سیستم تعلیق فنری با جایجایی نرم، فشار را توزیع کرده و در دست اندازهای عمیق جاده، دوچرخه سواری دلپذیری را فراهم می کند.

جهت مشاهده انواع زین های دوچرخه روی تصویر ذیل کلیک کنید.

زین دوچرخه

نظرات

ارسال نظر