نقش لوازم ایمنی در دوچرخه سواری
نقش لوازم ایمنی در دوچرخه سواری

نقش لوازم ایمنی در دوچرخه سواری

نقش لوازم ایمنی در دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یکی از رشته های ورزشی و تفریحات پر طرفدار می باشد . دوچرخه به دلیل عدم ثبات نسبی و داشتن لاستیک‌های کم حجم و سبک نسبت به وسایل نقلیه دیگر بیشتر در معرض حوادث جاده‌ای قرار دارد. و در واقع از آنجایی که حادثه هیچ وقت خبر نمی دهد و دوچرخه سواران نیز مانند دیگر کاربران جاده‌ها به هنگام سوار شدن بر وسیله نقلیه خود با خطرهای متفاوتی روبه‌رو هستند؛  بهتر است همیشه در هنگام دوچرخه سواری با در نظر گرفتن احتیاط و حفظ آگاهی از محیط و استفاده از لوازم ایمن و با کیفیت احتمال تصادفات را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم و خدای نکرده در صورت تصادف و همچنین زمین خوردگی دچار مشکلات جدی نشویم.


 

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث به خطر افتادن جان دوچرخه سواران می‌شود؛ ایمن نبودن جاده‌هاست، در نتیجه دوچرخه سواران نیز برای حفظ سلامت و امنیت خود باید همواره نکات مشخصی را در نظر داشته و رعایت کنند. اولین نکته ی ضروری برای حفظ امنیت، داشتن کلاه ایمنی با کیفیت می باشد که باید تمام استاندارد های لازم راداشته باشد و تمام سر را پوشش دهد. برخی از دوچرخه سواران از تجهیزاتی مانند زانوبند نیز برای رعایت ایمنی بیشتر استفاده می‌کنند. 


 

یکی دیگر از لوازم ایمنی ضروری و مهم داشتن چراغ مخصوص برای دوچرخه جهت دیده شدن در شب است، چراغ دوچرخه به رانندگان دیگر این امکان را می‌دهد که نسبت به وجود دوچرخه سوار آگاه شوند و بیشتر احتیاط کنند چراغ‌هایی به رنگ سفید و قرمز وجود دارند که هر کدام کارکرد خاصی دارند، چراغ رنگ قرمز مخصوص هشدار دادن به رانندگان جاده است و چراغ رنگ سفید مسیر را در شب روشن نگه می‌دارد تا دوچرخه سوار به وضعیت جاده آگاه باشد. از انواع دیگر چراغ می توان به چراغ های هشدار قابل نصب روی کلاه نیز اشاره کرد که امروزه جهت ایمنی بیشتر و بهتر دیده شدن در شب  بسیار کاربرد دارد که از فاصله زیاد هم دوچرخه سوار قابل تشخیص باشد. علاوه بر چراغ، لباس‌ها و نشان‌های نئونی نیز می‌توانند ایمنی شخص را تأمین کنند.


 

دوچرخه سواران باید تغییر مسیر خود را به دیگر رانندگان در جاده اطلاع دهند، از آنجایی که دوچرخه مانند اتومبیل چراغ های لازم برای علامت دادن را ندارد بهتر است این کار را به وسیله ی دست های خود و با بازکردن دست خود به سمت چپ یا راست این تغییر مسیر را اطلاع دهند .


 

سرعت دوچرخه از خودروها و موتورها کمتر است و در نتیجه در مسیرهایی که بقیه وسایل نقلیه هم حرکت می‌کنند، دیگران دائما در حال سبقت گرفتن از شما هستند. در این شرایط یک حرکت نسنجیده به کنار ممکن است باعث برخوردی خطرناک شود. علاوه بر علامت‌های دست، آینه‌ها و نگاه کردن کافی به عقب، جلوی این خطر را می‌گیرند. بهتر است به هنگام خرید آینه دوچرخه، برای دو طرف دسته ی خود آینه تهییه کنید تا راحت تر به اطراف خود اشراف داشته باشید .


 

سلامت دوچرخه نیز از دیگر مواردی است که صاحب دوچرخه باید به آن توجه کند تا در جاده به مشکل فنی برنخورد و با داشتن این مشکلات باعث بروز حادثه‌ای نشوند. یکی از این مشکلات فنی، ترمز دوچرخه است که باید به طور مرتب چک شود زیرا بعضی از حادثه‌ها در اثر ترمز سخت به وجود می‌آیند. چک کردن لنت ترمز، صفحه دیسک ترمز و کالیپر ترمز از ضروری ترین موارد قبل از استفاده از دوچرخه می باشد. 

نظرات

ارسال نظر