وقتی ورزش باعث آرتروز می شود
وقتی ورزش باعث آرتروز می شود

وقتی ورزش باعث آرتروز می شود

وقتی ورزش باعث آرتروز می شود

ورزش کردن بدون شک به حفظ سلامت جسمی و روحی، تعادل سیستم متابولیک بدن، حفظ تناسب اندام و تقویت عضلات اصلی کمک می کند. با وجود این ورزشی که همه متخصصان به عنوان یکی از پایه های حفظ سلامت توصیه می کنند، اگر بدرستی و متناسب با شرایط سنی و فیزیکی هر فرد صورت نگیرد، می تواند به سلامت ما آسیب بزند.

لازم بذکر است حتی برخی ورزشکاران حرفه ای بعلت عدم آگاهی و انجام ورزشهای نامناسب دچار آسیب های عضلانی و اسکلتی و به دنبال آن به دردهای آرتروزی می شوند.

دکتر احمد رئیس السادات، متخصص طب فیزیکی در این باره به آسیب های ناشی از کوهنوردی در ورزشکاران غیرحرفه ای اشاره می کند که به دنبال رعایت نکردن تکنیک های صحیح پایین آمدن از کوه یا پوشیدن کفش نامناسب، دچار ساییدگی مفصل زانو و به دنبال آن آرتروز می شوند.آرتروز ناشی از ورزش سراغ چه کسانی می آید؟


آرتروز یا استئوارتریت شایع ترین بیماری مفصلی است که در آن تحلیل غضروف مفصلی و درگیری استخوان زیر غضروفی به التهاب بافت های اطراف مفصل و تخریب ساختار آن منجر می شود. اما نکته مهم درباره این بیماری آن است که در کنار افزایش سن و چاقی، صدمات و آسیب های شغلی و ورزشی از مهم ترین عوامل ایجاد آن محسوب می شود.

یکی از متخصصین طب فیزیکی با نفی استفاده بی رویه از وسایل ورزشی نصب شده در پارک ها می گوید: باید توجه داشت استفاده از وسایل ورزشی ثابت و تجهیزات و وسایل نصب شده در پارک ها که قابلیت تنظیم براساس شرایط فیزیکی افراد مختلف را ندارد، باید بسیار محتاطانه صورت بگیرد. استفاده از این وسایل، بویژه درباره سالمندان، مبتلایان به پوکی استخوان و آرتروز می تواند بسیار آسیب رسان باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که حتی بیماری های زمینه ای سالمندان در انتخاب نوع ورزش و تنظیمات تجهیزات ورزشی باید مد نظر قرار گیرد، می افزاید: سالمندان و مبتلایان به پوکی استخوان باید از انجام ورزش های پر برخورد و ورزش هایی که فشار زیادی به مفصل درگیر وارد می کنند، اجتناب کنند. فراموش نکنید که آسیب های وارده به مینیسک و رباط های صلیبی زانو بر اثر ورزش نادرست، معمولا مورد بی توجهی قرار گرفته و بدرستی درمان نمی شود و همین مساله سبب ایجاد آرتروز زانو می شود.

 
آرتروز

برای مقابله با آرتروز چگونه ورزش کنیم؟


شاید ناامید کننده باشد، اما برای آرتروز درمان قطعی وجود ندارد و درمان های فیزیکی و دارویی در مبتلایان به آرتروز فقط می تواند به کاهش درد، کند کردن روند تخریب مفاصل و حفظ یا بهبود حرکات مفصلی کمک کند. با این حال، در میان روش های کمک درمانی اثرات مثبت کاهش وزن، انجام ورزش های هوازی و آبی و نیز تمرینات مربوط به تقویت مفاصل می تواند مثمر ثمر باشد.

استفاده از دوچرخه ثابت با ارتفاع بلند صندلی، به ویژه در افراد چاق توصیه می شود. ورزش های آبی و استفاده از آب گرم در بیمارانی که دارای اضافه وزن هستند یا به علت درد نمی توانند ورزش های تقویتی عضلات زانو انجام دهند، بسیار مناسب است. البته نباید فراموش کرد حرکات ورزشی برای هر فرد مبتلا به آرتروز باید متناسب با شرایط سنی و جسمی، بیماری های زمینه ای و شدت آرتروز تجویز گردد.

نظرات

ارسال نظر