انواع چراغ دوچرخه
انواع چراغ دوچرخه

انواع چراغ دوچرخه

انواع چراغ دوچرخه

در ورزش دوچرخه سواری یکی از دغدغه های هر دوچرخه سوار ایجاد ایمنی و حفظ امنیت جانی و جلوگیری از صدمات بدنی است. برای این کار باید پیش بینی تمام حوادث را کرد مخصوصا زمان دوچرخه سواری در شب که محدوده دید کاهش یافته و هم دوچرخه سوار کمتر اطراف خود را میبینند و هم وسایل نقلیه دیگر دوچرخه را به سختی مشاهده میکنند.


تنها راه حل این موضوع استفاده از نور و روشنایی است.

چراغ های دوچرخه سواری در دو مدل است.

1. چراغ جلو دوچرخه

2. چراغ عقب دوچرخه

که معمولا چراغ های جلو بسیار پور نور تر بوده و به رنگ سفید یا زرد هستند اما چراغ های عقب دوچرخه که بر روی گلگیر یا زیر وصل میشود قرمز رنگ بوده و برد نوری زیادی ندارد.


به طور کلی چراغ ها به دو دسته شارژی و باطری خور نیز تقسیم میشوند که چراغ های شارژی مانند گوشی و به واسطه USB قابل شارژ شدن است.

مزیت این نوع چراغ ها راحتی در استفاده از آن است زیرا دردسر تعویض باطری را ندارد. در نقطه مقابل چراغ های باطری خور هستند که بعد از مدتی استفاده باید باطری آن را عوض کرد و معمولا از باتری های ساعتی یا نیم قلمی در آن استفاده میشود.


چراغ های مخصوص دوچرخه سواری اکثرا برای دیده شدن راکب است و نباید از آن توقع روشن کردن مسیر را مانند چراغ های ماشین داشت با این وجود برند های مختلف مدل های خاصی با پرتاب نور و شدت نور بالا تولید کرده اند که مسیر را کاملا روشن کند.


از برند های مطرح در تولید چراغ میتوان به سیگما ، تاپیک ، دی لایت و ... اشاره کرد که با تنوع بسیار زیادی همراهند و نیاز تمام مشتریان را پوشش داده اند.


در خرید چراغ دوچرخه باید به چند نکته توجه کرد اول از همه همان طور که قبلا اشاره شد شارژی بودن و یا نبودن آن است، ضد آب بودن و یا مقاوم بودن در برابر آب نیز از دیگر نکات آن است. برای چراغ های جلو برد پرتاب نور و برای چراغ های عقب زاویه نور بسیار قابل اهمیت است.

قابلیت چشمک زن هم از مزیت چراغ محسوب میشود که باعث بهتر دیده شدن و هم باعث مصرف کمتر باطری میشود و برای چراغ خطر عقب لازم است و نکته آخر نوع بست آن به دوچرخه که باید کاملا محکم و بی نقص باشد تا در مسیر های کوهستانی و پر فراز و نشیب از دوچرخه کنده نشود.

چراغ دوچرخه


همانطور که در مقاله ذکر شد، چراغ های دوچرخه جزء یکی از اساسی ترین لوازم دوچرخه برای حدکت در شب هستند که باید به طور مرتب کنترل شوند. از این رو چراغ های شارژی طراحی شده اند که با دسترسی به برق امکان بارها استفاده را داشته باشند.

دو مورد از چراغ های جدید دوچرخه برند تاپیک در اینجا معرفی می شوند:

چراغ جلو شارژی دوچرخه برند تاپیک مدل WHITELITE® AERO USB 1W که دارای بازدهی باتری چراغ به صورت 4 حالته است، 2 ساعت با شدت نور بالا 4 ساعت با شدت نور کم 15 ساعت در حالت چشمک زن

چراغ جلو دوچرخه تاپیک مدل CUBICUBI 1200 که ویژگی هایی نظیر ورودی 5V / 1A، جنس محفظه لامپ آلومینیوم فورج، پلیمر قالب گیری تزریقی، ضد باران و گرد خاک طبق استاندارد IPX6، دارای نمایشگر حالت کم بودن شارژ باتری، دو لنز طراحی شده جهت تمرکز روی دید نزدیک و دور را نیز داراست.

نظرات

ارسال نظر