انواع چراغ دوچرخه
انواع چراغ دوچرخه

انواع چراغ دوچرخه

انواع چراغ دوچرخه

در ورزش دوچرخه سواری یکی از دغدغه های هر دوچرخه سوار ایجاد ایمنی و حفظ امنیت جانی و جلوگیری از صدمات بدنی است. برای این کار باید پیش بینی تمام حوادث را کرد مخصوصا زمان دوچرخه سواری در شب که محدوده دید کاهش یافته و هم دوچرخه سوار کمتر اطراف خود را میبینند و هم وسایل نقلیه دیگر دوچرخه را به سختی مشاهده میکنند.


تنها راه حل این موضوع استفاده از نور و روشنایی است.

چراغ های دوچرخه سواری در دو مدل است.

1. چراغ جلو دوچرخه

2. چراغ عقب دوچرخه

که معمولا چراغ های جلو بسیار پور نور تر بوده و به رنگ سفید یا زرد هستند اما چراغ های عقب دوچرخه که بر روی گلگیر یا زیر وصل میشود قرمز رنگ بوده و برد نوری زیادی ندارد.


به طور کلی چراغ ها به دو دسته شارژی و باطری خور نیز تقسیم میشوند که چراغ های شارژی مانند گوشی و به واسطه USB قابل شارژ شدن است.

مزیت این نوع چراغ ها راحتی در استفاده از آن است زیرا دردسر تعویض باطری را ندارد. در نقطه مقابل چراغ های باطری خور هستند که بعد از مدتی استفاده باید باطری آن را عوض کرد و معمولا از باتری های ساعتی یا نیم قلمی در آن استفاده میشود.


چراغ های مخصوص دوچرخه سواری اکثرا برای دیده شدن راکب است و نباید از آن توقع روشن کردن مسیر را مانند چراغ های ماشین داشت با این وجود برند های مختلف مدل های خاصی با پرتاب نور و شدت نور بالا تولید کرده اند که مسیر را کاملا روشن کند.


از برند های مطرح در تولید چراغ میتوان به سیگما ، تاپیک ، دی لایت و ... اشاره کرد که با تنوع بسیار زیادی همراهند و نیاز تمام مشتریان را پوشش داده اند.


در خرید چراغ دوچرخه باید به چند نکته توجه کرد اول از همه همان طور که قبلا اشاره شد شارژی بودن و یا نبودن آن است، ضد آب بودن و یا مقاوم بودن در برابر آب نیز از دیگر نکات آن است. برای چراغ های جلو برد پرتاب نور و برای چراغ های عقب زاویه نور بسیار قابل اهمیت است.

قابلیت چشمک زن هم از مزیت چراغ محسوب میشود که باعث بهتر دیده شدن و هم باعث مصرف کمتر باطری میشود و برای چراغ خطر عقب لازم است و نکته آخر نوع بست آن به دوچرخه که باید کاملا محکم و بی نقص باشد تا در مسیر های کوهستانی و پر فراز و نشیب از دوچرخه کنده نشود.

چراغ دوچرخه


همانطور که در مقاله ذکر شد، چراغ های دوچرخه جزء یکی از اساسی ترین لوازم دوچرخه برای حرکت در شب هستند که باید به طور مرتب کنترل شوند. از این رو چراغ های شارژی طراحی شده اند که با دسترسی به برق امکان بارها استفاده را داشته باشند.

چند مورد از چراغ های جدید دوچرخه برند تاپیک در اینجا معرفی می شوند:

چراغ جلو شارژی دوچرخه برند تاپیک مدل WHITELITE® AERO USB 1W که دارای بازدهی باتری چراغ به صورت 4 حالته است، 2 ساعت با شدت نور بالا 4 ساعت با شدت نور کم 15 ساعت در حالت چشمک زن

چراغ جلو دوچرخه تاپیک مدل CUBICUBI 1200 که ویژگی هایی نظیر ورودی 5V / 1A، جنس محفظه لامپ آلومینیوم فورج، پلیمر قالب گیری تزریقی، ضد باران و گرد خاک طبق استاندارد IPX6، دارای نمایشگر حالت کم بودن شارژ باتری، دو لنز طراحی شده جهت تمرکز روی دید نزدیک و دور را نیز داراست.

چراغ جلو دوچرخه برند تاپیک مدل HEADLUX 150 AA: این چراغ علاوه بر استفاده به عنواع چراغ جلو قابلیت نصب روی کلاه دوچرخه سواری را هم دارد. در واقع این چراغ، چراغ روی کلاه نیز به شمار می آید. دارای سه حالت نوردهی بوده و شدت نور آن 150 لومنس می باشد . دارای دو عدد لامپ ال ای دی پر نور است که با باتری کار می کند و قابلیت هشدار ضعیف شدن باتری را دارد .

چراغ خطر دوچرخه برند تاپیک مدل RedLite II Blk: چراغ های عقب همانطور که می دانید برای دیده شدن دوچرخه سوار در هنگام شب می باشد که از این جهت به آن چراغ خطر می گویند .

این مدل چراغ که طرفداران خود را نیز دارد قابلیت نصب روی لوله زین، کیف دوچرخه و ترکبند دوچرخه را دارد. در دو حالت عادی و چشمک زن بوده که شارژی هم می باشد .

چراغ شارژی دوچرخه برند تاپیک مدل WHITELITE™ HP 500: این مدل چراغ تاپیک از جدیدترین مدل ها می باشد که طرفداران بسیاری را پیدا کرده است ، به دلیل ظاهر، مقاومت و لومنس بالای چراغ و قیمت مناسب آن. با اطمینان این چراغ برای شما تا سالیان سال کار می کند. بازدهی نور این چراغ 500 لومنس بوده و همچنین مانند دیگر چراغ ها دارای حالت های مختلف نوردهی میباشد . پیشنهاد کافه ورزش برای داشتن یک چراغ با کیفیت مدل TMS085 می باشد

نظرات

ارسال نظر