لوازمی که بعد از خرید دوچرخه باید تهیه شود
لوازمی که بعد از خرید دوچرخه باید تهیه شود

لوازمی که بعد از خرید دوچرخه باید تهیه شود

لوازمی که بعد از خرید دوچرخه باید تهیه شود

پس از خرید دوچرخه  مناسب خود از لحاظ سایز، بهتر است در قدم اول وسایل جانبی مورد نیاز برای دوچرخه سواری را تهیه کنید. با توجه به اینکه ایمنی و سلامت دوچرخه‌سوار و خود دوچرخه دارای اهمیت بالایی است، در اینجا به معرفی لوازم ضروری برای حفظ ایمنی و سلامت شما و دوچرخه‌تان خواهیم پرداخت.


اولین و مهم ترین مورد بعد از خرید دوچرخه تهیه ی کلاه ایمنی استاندارد و مناسب است.

استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه که مناسب و در عین حال استاندارد باشد در حین دوچرخه‌سواری به منظور کاهش صدمات احتمالی ناشی از تصادفات و یا برخورد ناگهانی اجسام با سرِ دوچرخه‌سوار بسیار حیاتی و ضروری است. اما در صورتی که کلاه ایمنی از استانداردهای لازم برخوردار نباشد منجر به بروز خسارت و حتی تلفات بیشتری خواهد شد ( مانند آرتروز گردن، درد شانه و غیره). به همین دلیل در برخی مواقع عدم استفاده از کلاه ایمنی به مراتب ایمن‌تر از استفاده از کلاه ایمنی غیراستاندارد است.

علاوه بر استاندارد بودن، در انتخاب کلاه ایمنی باید به رنگ کلاه (رنگ روشن، درشرایط آب و هوایی نامناسب، دوچرخه‌سوار بهتر دیده می‌شود)، وزن، جنس و مهم‌تر از همه به کیفیت کلاه ایمنی توجه شود. کلاه ایمنیِ مناسب دارای پوسته خارجی سخت، وزن سبک، آستر داخلی با قابلیت فشرده شدن، مقاومت در برابر جریان هوا و در عین حال قیمت مناسب است.

در هنگام انتخاب و خرید کلاه ایمنی مناسب، دقت داشته باشید که کلاه مورد نظر تمامی قسمت سر شما را در برگیرد و به این نکته توجه داشته باشید که هرگز وزن کلاه‌ایمنی را به صورت دستی اندازه‌گیری نکنید، این کار منطقی و اصولی نیست، ابتدا کلاه ایمنی را بر روی سر خود قرار داده و بررسی کنید که فشاری بر روی سر و گردن شما وارد نیاورد، در این صورت این کلاه ایمنی از وزن مناسب برای شما برخوردار است.

علاوه بر موارد بالا، در هنگام پوشیدن کلاه ایمنی باید زاویه دید خود را نیز در نظر بگیرید. هنگام استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه سواری باید بتوانید به خوبی محیط اطراف خود را مشاهده نموده و تحت کنترل داشته باشید.بنابراین، هزینه بیشتر برای تهیه یک کلاه ایمنی استاندارد در واقع سرمایه گذاری بر روی سلامتی خودتان است.


دومین آیتم و باز هم یکی از مهم ترین لوازم بعد از خرید دوچرخه تهیه ی چراغ مناسب دوچرخه می باشد.

 در ورزش دوچرخه سواری یکی از دغدغه های هر دوچرخه سوار ایجاد ایمنی و حفظ امنیت جانی و جلوگیری از صدمات بدنی است. برای این کار باید پیش بینی تمام حوادث را کرد مخصوصا زمان دوچرخه سواری در شب که محدوده دید کاهش یافته و هم دوچرخه سوار کمتر اطراف خود را میبینند و هم وسایل نقلیه دیگر دوچرخه را به سختی مشاهده میکنند.

چراغ های دوچرخه سواری در دو مدل است. چراغ جلو دوچرخه و چراغ عقب دوچرخه

معمولا چراغ های جلو بسیار پور نورتر بوده و به رنگ سفید یا زرد هستند اما چراغ های عقب دوچرخه که بر روی گلگیر یا زیر وصل میشود قرمز رنگ بوده و برد نوری زیادی ندارد.

به طور کلی چراغ ها به دو دسته شارژی و باطری خور نیز تقسیم میشوند. چراغ های شارژی مانند گوشی و به واسطه USB  قابل شارژ شدن است.مزیت این نوع چراغ ها راحتی در استفاده از آن است زیرا دردسر تعویض باطری را ندارد. در نقطه مقابل چراغ های باطری خور هستند که بعد از مدتی استفاده باید باطری آن را عوض کرد و معمولا از باتری های ساعتی یا نیم قلمی در آن استفاده میشود.

چراغ های مخصوص دوچرخه سواری اکثرا برای دیده شدن دوچرخه سواراست و  نباید از آن توقع روشن کردن مسیر را مانند چراغ های ماشین داشت با این وجود برند های مختلف مدل های خاصی با پرتاب نور و شدت نور بالا تولید کرده اند که مسیر را کاملا روشن کند.

در خرید چراغ دوچرخه باید به چند نکته توجه کرد اول از همه همان طور که قبلا اشاره شد شارژی بودن و یا نبودن آن است، ضد آب بودن و یا مقاوم بودن در برابر آب نیز از دیگر نکات آن است. برای چراغ های جلو برد پرتاب نور و برای چراغ های عقب زاویه نور بسیار قابل اهمیت است.


سومین آیتم تهیه نگهدارنده موبایل روی دوچرخه می باشد، تلفن همراه از جمله وسایل پُر کاربرد است ولی استفاده از آن در هنگام دوچرخه‌سواری و یا رانندگی سبب بروز حوادث رانندگی خواهد شد. از سوی دیگر ممکن است که در هنگام رانندگی و یا دوچرخه‌سواری ناگزیر باشید که از تلفن همراه خود به عنوان مثال از برنامه مکان‌یابی GPS استفاده کنید و یا تماسی ضروری داشته باشید. بنابراین باید راهی برای کاهش خطرات استفاده از تلفن همراه در حین دوچرخه‌سواری بیابیم. از نگهدارنده گوشی موبایل قابل نصب بر روی دسته دوچرخه استفاده می‌کنیم.

تاپیک یکی از بهترین و معتبرترین برند هایی می باشد که در تهیه لوازم و اکسسوری های مربوط به دوچرخه رتبه اول را دارد، نگهدارنده ی موبایل تاپیک علاوه بر سبک بودن و استحکام بالا، حرکت دسته های دوچرخه را مختل نمیکند و با قدرت به بدنه دوچرخه اتصال یافته که از افتادن آن‌ها در هنگام راندن دوچرخه با سرعت زیاد جلوگیری می‌کنند.


چهارمین مورد هم میتوان به خرید تلمبه و لوازم پنچرگیری دوچرخه اشاره کرد هنگام دوچرخه سواری هر لحظه ممکن است باد چرخ های دوچرخه نیاز به تنظیم داشته باشند یا پنجری ناخواسته دوچرخه اتفاق بیافتد، این امر خصوصاً برای افرادی که در حوزه سایکل توریسم فعالیت دارند بسیار مهم می‌باشد، استفاده از یک تلمبه دستی که وزن کمی داشته باشد در عین حال قابل اطمینان و کاربردی باشد یکی از الزامی‌ترین موارد برای این دسته از افراد است.


پنجمین آیتمی که  بعد از خرید دوچرخه می توانید تهیه کنید یک کیف مناسب و جا دار است، حتماً شما هم همیشه وسایلی مانند آچار یا باطری اضافه لازم دارید، یا حتی میخواهید موقتاً از لوازم شخصی خود در یک کیف نگهداری کنید که دست و بال شما را هم نبندد، کیف زیرزین دوچرخه از برند تایپک علاوه بر کارایی از زیبایی خاصی نیز بهره می‌برد. وجود قسمت افزایشی و طراحی زیپ‌ها به گونه‌ای است که در برابر نفوذ آب مقاوم باشند و شما می توانید فضایی امن و قابل اطمینان برای نگهداری لوازم خود داشته باشید.


از دیگر مواردی که می توانید بعد از خرید دوچرخه تهیه کنید می توان به انواع ابزار و آچارآلن دوچرخه، قفل دوچرخه، کیلومتر شمار دوچرخه، قمقمه ی آب ... اشاره کرد.


با به کارگیری نکات ایمنی و استفاده از لوازم ایمن و با کیفیت، از دوچرخه‌سواری لذت ببرید.

نظرات

ارسال نظر