چرا استفاده از عینک آفتابی استاندارد، در دوچرخه سواری بسیار اهمیت دارد ؟
چرا استفاده از عینک آفتابی استاندارد، در دوچرخه سواری بسیار اهمیت دارد ؟

چرا استفاده از عینک آفتابی استاندارد، در دوچرخه سواری بسیار اهمیت دارد ؟

چرا استفاده از عینک آفتابی استاندارد، در دوچرخه سواری بسیار اهمیت دارد ؟


شاید مدتها قبل، شرکت در رقابتهای دوچرخه سواری مانند تور دو فرانس بدون عینکهای آفتابی و برنده شدن در آن ممکن بوده است.

سوالی که مطرح است این است که آیا استفاده از عینکهای آفتابی استاندارد در صعود دوچرخه سواران حرفه ای تاثیر دارد یا فقط راهی است برای جذب بیشتر اسپانسرها و سرازیر شدن دلار به جیب آنها و یا برای بهتر دیده شدن دوچرخه سواران با چهره جذاب تر در تلویزیون می باشد؟ هرگز!!!

استفاده از عینک آفتابی مناسب و استاندارد یکی از مهمترین تجهیزاتی است باید موقع خرید به آن توجه کرد چرا که خیلی از دوچرخه سواران در انتخاب عینک مناسب که آنها را از خطرات و صدمات جدی حفظ کند، مطالعه و دقت کافی  ندارنند . علاوه بر این که یک عینک مناسب و استاندارد چشم را در برابر گرد وخاک وغبار ولیستی از موارد مختلف دیگر حفاظت میکند، بهترین را برای پیشگیری از بیماریهای چشمی نظیر آب مروارید، کراتیت ناشی از اشعه UV می باشد.

مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت اشعه UV خورشید خطر مبتلا به آب مروارید که کدورت تدریجی عدسی چشم است و می تواند به کوری منجر شود را 3 برابر افزایش می دهد .

مراقبت از چشم با عینکهای آفتابی تخصصی که 100% اشعه UV را مسدود کند، بهترین راه برای جلوگیری از آب مرواریداست؛ و همینطور گرمای نور خورشید بر روی چشم محافظت نشده می تواند باعث سوزش، التهاب و خشکی چشم شود که خستگی چشم را به همراه دارد.

ویژگی های کلیدی :
نکات کلیدی که عینک مخصوص دوچرخه سواری یا ورزشها و فعالیتهایی که در محیط باز انجام می شوند باید دارا باشند و لازم است دوچرخه سوار در زمان خرید به آنها توجه کند، شامل موارد زیر میباشد:

لنزها و رنگهای آن :
لنزهای آینه‌ای: پوشش آینه‌ای روی لایه بیرونی این لنزها، مقدار زیادی از اشعه خورشید را باز می‌گرداند. کاهش میزان حجم نور ورودی به چشم یعنی کاهش میزان تشعشع و در نتیجه دیدی بهتر در نور بسیار زیاد خورشید. این نوع از لنزها اینقدر نور را فیلتر می‌کنند که اگر وارد کافی‌شاپ پیست شوید باید حتما آن‌را دربیاورید.

لنزهای پلاریزه
زمانی که نور خورشید به سطح صافی می‌تابد بازگشت اشعه خورشید بسیار زجرآور است و ممکن است با میزان زیادی اشعه بازتابنده از سطوح مختلف روبرو شویم. لنزهای پلاریزه با از بین بردن این اشعه‌های بازتابنده دید را آسان کرده و باعث جلوگیری از خستگی چشم و سر درد می‌شوند. لنزهای پلاریزه بسیار مناسب برای استفاده در ورزشهای زمستانی هستند.

لنزهای فتوکروماتیک خاص برند آلمانی (Swiss eye)
این لنزها با پوشش Antireflective به صورت اتوماتیک با توجه به میزان نور تابیده شده تغییر رنگ می‌دهند و میزان فیلترینگ نور آن ‌ها تغییر می‌کند. مهمترین ویژگی این لنزها همین تغییر رنگ و افزایش هوشمندانه تیرگی لنز است.
امروزه تقریباَ تمامی عینکها به خصوص عینک مورد استفاده ورزشکاران که در شرایط خاصی استفاده می شود، نیاز به مقاومت بالاتر در برابر جذب نور UV دارنند که به لطف وجود برندهای برتر (چونSwiss eye   )  این امکان فراهم شده است. به طور مثال میزان UV در ارتفاعات برای هر 3000 فوت 15% افزایش می یابد که این مقدار با عینک تخصصی ورزشی و حرفه ای هر نوع نگرانی را از ما دور کرده است.

 پوشش ضد مه و بخار
پوشش شیمیایی ضد بخاری که در سطح داخلی لنزها قرار می‌گیرد و باعث جلوگیری از محسور شدن دید در شرایط مه می باشد. این پوشش در برندهای عینک ورزشی(Swiss eye) تداوم بیشتری نسبت به بقیه دارند.

لایه محافظ UV
تقریبا تمام عینک‌های اسکی جدید، چه ارزان چه گران، قابلیت ۱۰۰% UV Protection را دارند. هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد میزان اشعه UV افزایش می‌یابد و محافظت از چشمان در برابر اشعه خورشید باعث جلوگیری از خستگی چشم و آسیب رسیدن به قرنیه چشم خواهد شد.

فریم عینک :
فریم عینک ورزشی، چندین مزایا برای دوچرخه سواران ارائه می دهد. از مهمترین عوامل می توان به انعطاف پذیری و نشکن بودن فریم اشاره کرد که از مواد پلی کربنات ساخته شده و عملاَ  نشکن هستند.
از دیگر ویژگی های فریم عینک ورزشی که می شود از آن یاد کرد، سبکی آن است به نحوی که روی چشم احساس نشود، چرا که به دلیل استفاده طولانی مدت ورزشکار خستگی را به وی منتقل نکند.
 

نظرات

ارسال نظر